Finále ligy a MČR ml.žáků 2016

14.11.2016 11:23

Termín: 12.11.2016, místo: Horní Suchá

Mis. ČR mladších žáků

Neoficiální soutěž vyhrála Rotava (trenéři Václav Zronek, Jan Šedlbauer) se 43 body před Horní Suchou (trenéři Pavel Khek, Luboš Sršeň) a Sokolovem (trenéři Slávek Rychnavský, Vlatimir Klimek) s 19 body. V počtu vybojovaných medailí zvítězili závodníci Rotasu Rotavy 2+3+2, SKVOZ Horní Suchá 1+3+2, Baník Sokolov 2+0+0. Na medaili dosáhli zástupci 9 oddílů. Startovali závodníci 13 oddílů. V průběhu soutěže bylo překonáno 6 národních rekordů této věkové kategorie, o které se postaral 4x Dominik Oračko a 2x Marek Polhoš (oba Baník Sokolov). Výrazně na sebe dále upozornili David Matík, Daniel Pecha, Daniel Mayer (všichni Horní Suchá), Jan Bubla, Lukáš Köhler (oba Rotava). V nejnižší HK do 32 kg nastoupil pouze jeden závodník Martin Šimek. Martin dokázal v 10 letech nadhodit slušnou technikou o téměř 4 kg nad svoji váhu, je vnukem Jindřicha Šimka, bývalého závodníka, trenéra a funkcionáře Bohumína z 50 a 60 let. V soutěži startovala 4 děvčata. Nikola Zronková (Rotava), Karolína Kozlová a Marie Kubíková (obě Ostrava) se dokonce probojovaly na medailové pozice. Zhruba třetina závodníků vzpírala do polodřepu. Z hlediska zatížení nejobtížnější věková kategorie mající v soutěži čtyři disciplíny. V bodovém hodnocení atletická část převažuje nad vzpěračskou. V okamžiku povolení startu v kategorii starších žáků ve dvojboji, ztrácí skoky a hody částečně svoje opodstatnění. Trénink je laděn na sílu a pomíjí se i technika provedení. V celkovém hodnocení techniky se dá hovořit o průměru až mírném podprůměru.

Finále ligy mladších žáků

Závodníci Horní Suché neohájili své tři mistrovské tituly z let 2013, 2014 a 2015. Letošní mistr Baník Sokolov naopak potvrdil i v nejmladší kategorii svůj vzestup a návrat do na špici českého vzpírání. Favorita z Horní Suché porazil o 36 bodů. Bronzovou příčku obhájili závodníci Rotasu Rotavy. Do osmičlenného finále se probojovala družstva Havířova, Zlína, Bohumína a také „B“ družstva z Horní Suché a Rotavy. Průměr prvních šesti družstev je o 72 bodů oproti minulému vyšší. V roce minulém se na finále dostavilo jen šest družstev. Pouze 14 družstev z 9 oddílů absolvovalo plný počet ligových kol. Ligovou soutěž nedokončila družstva Sokola JS Zlín „B“ a „C“, SKV Baníku Havířov „B“, Sokola Moravská Ostrava „B“, VTŽ Chomutov, SKV Teplic a Rotasu Rotavy „D“. Pořadatel zajistil pro medailisty slušné poháry. Soutěž začala v 8,00 hodin technickou poradou a končila po více než 10 hodinách! V pátek soutěž začala staršími kategoriemi, které platili pouze pro MVC. Únavné. „Tři v jednom“ se týká kávy a snad to někomu chutná. Tři soutěže v jedné (mistrovství jednotlivců, finále družstev a MVC čtyř věkových kategorií) nemůže „chutnat“ nikomu. Méně je mnohdy více.

Napsal Karel Prohl